Preskočiť na menu Preskočiť na obsah Preskočiť na pätičku

Výborné správy pre Slovensko: Udržali sme si rating A+ so stabilným výhľadom

Aktualizované dňa: 27.04.2024 12:00

Jedna z najrenomovanejších ratingových agentúr Standard & Poor's (S&P) dnes zverejnila svoje hodnotenie Slovenskej republiky. Výbornou správou je, že Slovensko si udržiava rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Rating tak zostáva nezmenený a je tak o dva stupne vyšší ako rating agentúry Fitch a o stupeň vyšší ako rating Moody's. Agentúra S&P tak potvrdila, že plán vlády SR s ozdravením verejných financií je dôveryhodný a konsolidačné úsilie je dostatočné.

Podľa najuznávanejšej ratingovej agentúry stabilný výhľad odzrkadľuje očakávanie, že deficity Slovenska sa začnú od budúceho roka znižovať, hospodárstvo zostane odolné, a že Slovensko si zachová obozretnú fiškálnu politiku. Aj toto hodnotenie je výsledkom práce Ministerstva financií SR, ktoré v uplynulých mesiacoch nastavilo jasné plány na postupné ozdravenie verejných financií.

Podľa agentúry S&P zostáva naša ekonomika odolná a to aj napriek oslabeniu eurozóny. Ekonomický rast sa podľa odhadov agentúry zrýchli z 1,1 % v roku 2023 na 2,0 % v roku 2024. Naša ekonomika by mala do roku 2026 ťažiť najmä z rastu investícií z Plánu obnovy a odolnosti SR. Pozitívny trend vidieť aj pri znižovaní inflácie, ktorá v marci klesla na úroveň 2,5%, čo je aj priemer EÚ (2,4%). Nedávno bola pritom Slovenská republika vo výške inflácií na chvoste a v rámci eurózy dokonca na poslednej priečke s najvyššou infláciou. Rovnako pozitívnej nálade prispieva reálny rast príjmov domácností, ktorý by mal podporiť súkromnú spotrebu. Nezamestnanosť by sa mala v najbližších 3 rokoch držať výrazne pod 6%, čo je historické minimum.

„Potvrdenie ratingu S&P je pozitívnym vysvedčením pre vládu Roberta Fica a práce Ministerstva financií SR. Je to zároveň dôkaz o tom, že naše úsilie ozdraviť verejné financie po 3 a pol roku extrémneho nárastu dlhu a deficitu je dôveryhodné a nami navrhovaná konsolidácia je realistická. Okrem iného k tomu prispel aj nedávny predaj dlhopisov švajčiarskym investorom, čím sme podporili diverzifikáciu slovenského portfólia. Toto hodnotenie je tou najlepšou odpoveďou pre niektorých politikov opozície, ktorí tu mesiace strašia krachom a bankrotom Slovenskej republiky. Dnes sa ukazuje, že vláda má jasný plán a vedie slovenskú ekonomiku správnym smerom,“ povedal minister financií SR Ladislav Kamenický.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR