Preskočiť na menu Preskočiť na obsah Preskočiť na pätičku

Vláda schválila Národný program reforiem a Program stability

Aktualizované dňa: 27.04.2022 15:00

Ministri na rokovaní vlády schválili z pohľadu Ministerstva financií SR dva kľúčové dokumenty a to Národný program reforiem Slovenskej republiky 2022 a Program stability 2022.

Národný program reforiem slúži ako manuál pre vládu, v ktorom sú zhrnuté všetky najdôležitejšie reformy, ktoré Slovensko plánuje prijať. Odborníci, ale aj bežní ľudia sa tak na jednom mieste dozvedia o kľúčových krokoch, ktoré budú znamenať zlepšenie života na Slovensku.

Z hľadiska ekonomického rastu sú najväčšími výzvami Slovenska vzdelávanie, trh práce a efektívna verejná správa. Zabudnúť však nemôžeme napríklad ani na zdravotníctvo. Do prípravy dokumentu sa zapojili desiatky odborníkov z viacerých ministerstiev.

Program stability je mimoriadne dôležitý dokument, ktorý prezentuje ekonomické a rozpočtové plány Slovenska na dané obdobie. Inak povedané, je to akýsi rámec čísel, ktoré by Slovensko malo dodržiavať a ktoré by mali byť zárukou toho, že s verejnými financiami bude štát nakladať rozumne, efektívne a predvídateľne.

Vládou schválený Program stability je však výnimočný aj v tom, že prvýkrát zavádza do praxe takzvané výdavkové limity, ktoré sú z pohľadu odborníkov mimoriadne dôležité. Verejné financie sa totiž budú riadiť zásadnými pravidlami a to je pre Slovensko a verejné financie mimoriadne dobrá správa.

Národný program reforiem nájdete tu: https://www.mfsr.sk/sk/financie/institut-financnej-politiky/strategicke-materialy/narodny-program-reforiem/narodny-program-reforiem.html

Program stability nájdete tu: https://www.mfsr.sk/sk/financie/institut-financnej-politiky/strategicke-materialy/program-stability/program-stability.html


Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR