Štátny rozpočet: Kvalita programových cieľov môže ovplyvniť výdavky jednotlivých kapitol

Aktualizované dňa: 05.06.2007 06:00

Programové rozpočtové ciele budú dôležitým nástrojom rezortu financií pri rokovaniach o rozdelení výdavkov pre jednotlivé kapitoly. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol štátny tajomník ministerstva financií František Palko s tým, že práve táto skutočnosť by mala vytvoriť tlak na jednotlivé ministerstvá, aby ich rozpočtové ciele boli kvalitne pripravené a aby sa v skutočnosti plnili a aby prinášali skutočný úžitok. Reagoval tak na kritiku inštitútu Ineko, podľa ktorej je väčšina súčasných rozpočtových cieľov len formálna a nie je zameraná na žiadny konkrétny užitočný výsledok.

Podľa Palka však programové rozpočtovanie na Slovensku funguje zatiaľ len dva roky a ministerstvo stále pracuje na jeho zlepšovaní. "Práve pri rokovaniach o rozpočte s kapitolami nerokujeme len o tom, že koľko peňazí treba dať vo vzťahu k tomu, koľko mal minulý rok alebo či má napríklad výstavba viac peňazí ako má iný rezort. Veľmi vážne diskusie sú práve o programových štruktúrach, kde poukazujeme aj na to, že povedzme v minulosti neboli dosiahnuté tie ciele a merateľné ukazovatele, ktoré sa predpokladali," uviedol Palko. Ministerstvo chce pritom podľa neho zatlačiť na rozpočtové kapitoly, aby prehodnotili jednotlivé programy, ciele a merateľné ukazovatele a teda aj výdavky pre jednotlivé oblasti.

Dôležité je aj to, aby sa aj prístup ministrov postupne formoval smerom využívania programového rozpočtovania ako nástroj manažérskeho riadenia vo svojom rezorte. "Diskusie o tom, že niektorý rezort hodnotí návrh rozpočtu z pohľadu toho, či má viac alebo menej peňazí ako v minulosti, koľko narástol alebo poklesol objem výdavkov vo vzťahu k hrubému domácemu produktu, koľko okolité krajiny dávajú na túto oblasť sú už veľmi zastarané a nemoderné. Dnes je naozaj diskusia o tom, či tie ciele sú dobre nastavené, či sa merateľné ukazovatele dajú dobre zhodnotiť a aké efekty sa majú občanom priniesť alokovaním výdavkov do konkrétnych oblastí," povedal Palko.

Štátny tajomník pritom priznáva, že súčasná úroveň programového rozpočtovania zatiaľ nezodpovedá predstavám, zmeniť by sa to však mohlo už v nasledujúcich rokoch. "V krajinách ako Holandsko či Švédsko sa programové štruktúry utriasali aj desať rokov. My toľko času nemáme," tvrdí Palko. Ako dodal, kvalitnejšie rozpočtové ciele by sa mali objaviť už v budúcoročnom rozpočte. Ten je totiž podľa neho dôležitý z toho pohľadu, že by sa v ňom mali premietať jednotlivé oblasti z programového vyhlásenia vlády. "Preto rozpočet v tomto období vnímam ako veľmi dôležitý aj z hľadiska toho, ako budú vyzerať programové štruktúry pre nasledujúce obdobie," dodal s tým, že diskusie s ostatnými kapitolami o limitoch výdavkov ale aj rozpočtových cieľoch začnú už v polovici júna, pričom rezort financií je na tieto rokovania dobre pripravený.