Preskočiť na menu Preskočiť na obsah Preskočiť na pätičku

Reakcia MF SR na tlačovú konferenciu politickej strany SAS

Aktualizované dňa: 02.04.2024 13:00

Ministerstvo financií SR sa ostro ohradzuje voči tvrdeniam, ktoré odzneli na tlačovej konferencii politickej strany SAS. Rezort financií rovnako odmieta, aby politici zneužívali meno Ministerstva financií SR na svoje politické ciele pár dní pred prezidentskými voľbami.
 
Ministerstvo financií SR už niekoľko mesiacov opakuje, že konsolidačné opatrenia sú úzko naviazané na prípravu štátneho rozpočtu na rok 2025 a keďže príprava rozpočtu sa nerealizuje zo dňa na deň, ale je to niekoľkomesačný proces, z objektívnych dôvodov nie je možné podrobnosti o konsolidácii prezentovať skôr, ako budú ukončené diskusie na odbornej a politickej úrovni.
 
Ministerstvo financií SR opakovane pripomína, že aktuálny stav verejných financií je spôsobený predchádzajúcimi vládami, ktorých súčasťou bola aj politická strana SAS, ktorá je tak priamo spoluzodpovedná za to, že Slovenská republika má najvyšší deficit z krajín EÚ a zaznamenala extrémny nárast dlhu (o 23,9 mld. €) medzi rokmi 2020 a 2023.
 
Aj na základe vyššie spomínaných makroekonomických ukazovateľov Ministerstvo financií SR opäť pripomína svoj konsolidačný záväzok, ktorého cieľom je postupné znižovanie deficitu do roku 2027 pod úroveň 3 % HDP, čo následne vytvorí priestor aj na postupné znižovanie dlhu.

Tlačový odbor
Ministerstvo financií SR