Preskočiť na menu Preskočiť na obsah Preskočiť na pätičku

Boj proti daňovým podvodom musí byť medzinárodne koordinovaný

Aktualizované dňa: 29.04.2013 06:00

Daňové podvody a daňové úniky nie sú problémom len národným, ale majú medzinárodný charakter. V rámci Európskej únie sa objem daňových únikov odhaduje na tisíc miliárd eur.

Je nevyhnutné, aby jednotlivé krajiny Európy mohli využívať automatickú výmenu daňových informácií tak, aby fungovala efektívne. Jednotlivé členské krajiny by sa mali dohodnúť na minimálnych štandardoch v prípade správy daní.

Zhodli sa na tom účastníci medzinárodnej konferencie na tému boja proti daňovým podvodom a daňovým únikom, ktorá sa konala v pondelok v Helsinkách za účasti viacerých ministrov financií krajín eurozóny, OECD a odborníkov na dane.

"V Európe nie je priestor pre daňové raje. Mali by sme sa v rámci Európy dohodnúť, že subjekty podnikajúce v krajinách z budúcej "Čiernej listiny jurisdikcií daňových rajov" by boli sankcionované napríklad vylúčením z európskych verejných obstarávaní," povedal na konferecii minister financií SR Peter Kažimír. Ako ďalej dodal, ekonomická kríza ešte viac zvýraznila potrebu efektívnych daňových systémov. "Daňové úniky a daňové podvody sú hlavnou prekážkou k dosiahnutiu efektívnej a sociálne spravodlivej fiškálnej konsolidácie. Štátna kasa sa nedá konsolidovať, keď je deravá" dodal Peter Kažimír.

Podľa fínskej ministerky financií Jutty Urpilainen je nevyhnutná v boji proti daňovým únikom a daňovým podvodom užšia koordinácia na európskej úrovni. "V boji proti daňovým únikom bojujeme na obranu spravodlivosti daňových systémov a konkurencieschopnosti naších ekonomík," uzavrel eurokomisár Algirdas Šemeta. V rámci diskusie zazneli aj závažné otázky týkajúce sa bankového tajomstva ale aj odtajnenia schránkových firiem.