[Zobrazuje sa optimalizovaná verzia stránky pre slabo vidiacich alebo špecializované či staršie prehliadače.] Prejsť na pôvodnú verziu...
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.
Ministerstvo financií SR pripravilo balík opatrení na zmiernenie dopadov koronavírusu pre zamestnancov, SZČO, malé a stredné firmy. Všetky potrebné informácie získate aj na stránke Finančnej správy SR.
Daňový preplatok na dani z príjmov uplatnený v daňovom priznaní podanom počas obdobia pandémie (od 12. marca 2020 do posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom vláda odvolá mimoriadnu situáciu v súvislosti s koronavírusom), sa daňovému subjektu vráti najneskôr do 40 dní od konca kalendárneho mesiaca, v ktorom bolo toto daňové priznanie podané.
Daňový preplatok na dani z príjmov uplatnený v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie 2019, ktoré daňový subjekt podal v čase od 1. januára 2020 do začatia obdobia pandémie, t. j. do 12.3.2020, sa daňovému subjektu vráti najneskôr do 10. mája 2020.
Aby sa zabránilo špekulatívnemu správaniu daňových subjektov tým, že by si znížili už uplatnený daňový preplatok po jeho vrátení, bude im uložená pokuta vo výške 100 % zo zníženia daňového preplatku, pričom daňový subjekt je povinný vrátiť aj tento rozdiel.
Umožňuje sa odpočítať neuplatnenú daňovú stratu k dani z príjmov vykázanú za roky 2015 až 2018 od základu dane daňovníka fyzickej alebo právnickej osoby a to v daňovom priznaní, ktorého posledný deň lehoty na podanie uplynie v období od 1. 1. 2020 do 31. 12. 2020. Daňovník má možnosť uplatniť si tieto daňové straty v úhrnnej hodnote najviac 1 mil. eur.
Ide o opatrenie, ktoré môže daňovník využiť, t.j. nie je povinné a ak je pre daňovníka výhodnejší postup uplatňovania odpočtu daňovej straty podľa zákona o dani z príjmov môže uplatňovať odpočet štandardným postupom podľa zákona o dani z príjmov. Ak daňovník uplatní špeciálny odpočet úhrnu daňových strát podľa Lex Korona, nemôže uplatniť postup odpočtu daňovej straty podľa zákona o dani z príjmov a naopak.
Ak daňovník v období pandémie podá daňové priznanie k dani z príjmov za zdaňovacie obdobie 2019 a z takto podaného daňového priznania vyplynie pre daňovníka platenie preddavkov na daň z príjmov v nižšej sume ako platil od začiatku zdaňovacieho obdobia do podania daňového priznania, môže správca dane daňovníkovi takýto rozdiel na preddavkoch započítať na úhradu ďalších preddavkov alebo mu ich na základe jeho žiadosti vráti v súlade s daňovým poriadkom, t.j. do 30 dní od podania žiadosti o vrátenie preddavkov na daň z príjmov.
Rovnako sa postupuje u daňovníka, ktorého zdaňovacím obdobím je hospodársky rok a ktorého lehota na podanie daňového priznania uplynie počas obdobia pandémie.
Osobitne je upravené vrátenie rozdielu na zaplatených preddavkoch na daň z príjmov, ak daňovník podal daňové priznanie k dani z príjmov do 31. marca 2020 a to v závislosti od lehoty, v ktorej daňovník požiadal o vrátenie tohto rozdielu a to do:
Daňovníci – fyzické a právnické osoby, ktoré splnia zákonom vymedzené podmienky nebudú musieť v príslušnom mesiaci alebo štvrťroku platiť preddavky na daň z príjmov. Hlavnou podmienkou pre umožnenie neplatenia preddavku na daň z príjmov v príslušnom mesiaci (štvrťroku) je pokles tržieb najmenej o 40 % za predchádzajúci mesiac (štvrťrok) oproti tržbám toho istého mesiaca (štvrťroku) roka 2019. Neplatenie preddavkov si daňovník uplatní na základe vyhlásenia podaného správcovi dane najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty splatnosti preddavku na daň z príjmov. Neplatenie preddavkov bude možné prvýkrát uplatniť na preddavky na daň z príjmov splatné v mesiaci máj 2020, t.j. daňovník najneskôr 17. 5. 2020 oznámi správcovi dane, že spĺňa podmienky na neplatenie preddavku na daň z príjmov. Preddavky na daň z príjmov, ktoré mali byť v tomto období zaplatené sa nebudú doplácať po skončení pandémie. Daňovník si daňovú povinnosť vysporiada až pri podaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie 2020.
Neplatenie preddavkov na daň z príjmov môže uplatniť aj daňovník, ktorému správca dane určil rozhodnutím platenie preddavkov inak a ktorý spĺňa podmienky na neplatenie preddavku na daň z príjmov uvedené v predchádzajúcom odseku. Využitím možnosti neplatenia preddavkov na daň u takýchto daňovníkov dochádza k „vypnutiu“ rozhodnutia o platení preddavkov na daň z príjmov a to na tie mesiace, v ktorých daňovník využil možnosť neplatenia preddavkov. Ak by správca dane dodatočne zistil, že neboli splnené podmienky na neplatenie preddavkov na daň z prímov, bol by daňovník povinný zaplatiť preddavky na daň z príjmov za mesiace, v ktorých nesplnil tieto podmienky a to vo výške podľa zákona o dani z príjmov podľa podaného daňového priznania.
Daňovník, ktorý nespĺňa podmienky na neplatenie dane podľa odsekov vyššie môže aj naďalej na základe žiadosti predloženej správcovi dane využiť platenie preddavkov na daň z príjmov inak.
Systém darovania 2%, resp. 3% z dane z príjmu zostáva zachovaný. To znamená, že daňovníci môžu naďalej poukázať tieto peniaze tak ako doteraz. Neziskovým organizáciám budú tieto prostriedky poukázané správcom dane po overení splnenia podmienok na ich poukázanie nasledovne:
Existuje viacero možností oslobodenia tovaru pre osoby, ktoré sú postihnuté, vystavené riziku, alebo ktoré sa podieľajú na boji proti COVID-19. Všetky sú obsiahnuté v nariadení Rady (ES) č. 1186/2009 [nové okno] o oslobodení od dovozného cla (ďalej len „NR 1186/2009“) a v zákone o DPH. A. Tovar dovážaný v prospech obetí katastrof
Európska Komisia poskytla pomoc členským štátom a na základe ich iniciatívy pripravila návrh Rozhodnutia na aplikovanie oslobodenia od cla a DPH v súlade s čl. 74 až 80 NR 1186/2009 [nové okno] za týchto podmienok:
od cla a od dane z pridanej hodnoty bude možné oslobodiť iba tovar dovážaný z tretích krajín dovážaný štátnymi organizáciami alebo inými schválenými charitatívnymi alebo dobročinnými organizáciami ak tento tovar bude určený na:
Daňové kontroly a daňové konania, ktoré sa začali pred obdobím pandémie alebo počas tohto obdobia, sa budú prerušovať v prípade, ak daňový subjekt podá žiadosť o ich prerušenie. Takúto žiadosť je možné podať e-mailom alebo telefonicky, o čom správca dane spíše úradný záznam. Finančná správa bude s daňovými subjektmi komunikovať a bude maximálne súčinná, aby boli daňové subjekty o všetkom dostatočne informované.
V daňových kontrolách a daňových konaniach, ktoré začali počas obdobia pandémie a ktoré boli doteraz zo zákona prerušené, sa bude pokračovať a prerušiť ich bude možné, len ak daňový subjekt podá žiadosť o ich prerušenie.
Daňové kontroly a daňové konania, ktoré už boli na žiadosť daňového subjektu prerušené alebo boli prerušené napr. z dôvodu medzinárodného dožiadania a ešte nepominuli dôvody tohto prerušenia, zostávajú naďalej prerušené.
V prípade, ak by daňové subjekty nestihli počas obdobia pandémie splniť svoju povinnosť administratívneho charakteru alebo oznamovaciu povinnosť, nebudú za to sankcionované, ak túto povinnosť splnia dodatočne, do jedného kalendárneho mesiaca po skončení obdobia pandémie. Automatické odpustenie zmeškania lehoty sa vzťahuje aj na podávanie opravných prostriedkov.
Finančná správa už dnes usmerňuje svoje úrady tak, aby daňovým subjektom, ktorí sú akokoľvek postihnutí krízou spôsobenou šírením koronavírusu, vychádzali čo najviac v ústrety – napríklad predlžovaním lehôt pri zasielaní dokumentov súhlasmi so žiadosťami o odpustenie zmeškania lehoty a pod. Dôležitá je vzájomná komunikácia s príslušným orgánom finančnej správy.
Podnikatelia môžu žiadať o zvýhodnené úvery zo Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB). Finančná pomoc bude poskytovaná vo forme záruky za úver a úhrady úrokov z úveru. Od pondelka 27. apríla 2020 spúšťa špeciálny projekt na pomoc podnikateľom aj Eximbanka (EXIM).
Prijímateľmi finančnej pomoci budú malé a stredné podniky (MSP), ale aj samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO). Cieľom je, aby mohli získať dostatočné finančné prostriedky na to, aby prekonali náročné obdobie pandémie. Na získanie bezúročného úveru musia podnikatelia splniť viacero podmienok. Minimálne jeden rok udržať svoju podnikateľskú činnosť, udržať zamestnanosť a na konci obdobia nesmú mať dlhy na sociálnych a zdravotných odvodoch.
SZRB a Eximbanka upozorňujú, že v prvých fázach budú schvaľovať žiadosti najmä podnikateľom, ktorí najviac doplatili na pandémiu a museli zatvoriť svoje prevádzky. Podnikatelia budú svoju situáciu deklarovať v čestnom vyhlásení. Banky plánujú poskytnúť úvery v celkovej hodnote približne 50 miliónov eur.
Základné podmienky SZRB a EXIM:
Mimoriadne oprávnenia Národnej banky Slovenska pre prípad, že jej budú okolnosti súvisiace s obdobím pandémie brániť v riadnom plnení povinností vyžadovaných osobitnými predpismi.
NAJČASTEJŠIE OTÁZKY:
Kto môže žiadať o odklad splátok a pre aké úvery?
O odklad splátok môže požiadať spotrebiteľ a malý a stredný podnikateľ. Spotrebiteľom je fyzická osoba nepodnikateľ, ktorý môže požiadať o odklad splátok spotrebiteľského úveru a úveru na bývanie. Ide teda o hypotéku a tiež všetky druhy spotrebiteľských úverov, medzi ktoré patrí aj finančný lízing a úver poskytnutý spotrebiteľovi spoločnosťou splátkového predaja.
Podnikateľom, ktorý môže požiadať o odklad splácania úveru, je malý a stredný podnik, teda podnik s menej ako 250 zamestnancami a s ročným obratom maximálne 50 miliónov EUR alebo celkovou ročnou súvahou maximálne 43 miliónov EUR. Do tejto kategórie patria aj fyzické osoby – podnikatelia, teda najmä živnostníci (SZČO – samostatne zárobkovo činná osoba) a rovnako aj jednoosobové spoločnosti.
Spotrebitelia a podnikatelia nemôžu podľa zákona žiadať o odklad splácania povoleného prečerpania na bežnom účte (kontokorentný úver) a úverového rámca poskytnutého prostredníctvom platobnej karty (kreditné karty).
Splátku mám k poslednému dňu v mesiaci. Za marec (31. marca 2020) som už splátku nevedel zaplatiť, pretože nás podnik nechal doma. Môžem požiadať o odklad splátok?
Áno. Cieľom zákona je zmierniť dopady pandémie. Jej následky začali už pred dňom účinnosti zákona (09. apríla 2020). Preto zákon myslí aj na možnosť, že ste už nemohli zaplatiť jednu splátku. Ku dňu podania žiadosti by ste nemali byť v omeškaní so splátkami úveru, o splácanie odkladu ktorého žiadate, viac ako 30 dní. Ak ste teda nezaplatili len poslednú splátku 31. marca 2020, podajte žiadosť o odklad splátok, banka Vám ho povolí a odklad sa začne počítať od splatnosti poslednej nezaplatenej splátky. Teda od 31. marca 2020 až na 9 mesiacov, do 31. decembra 2020.
Mám okrem hypotéky aj spotrebiteľský úver v inej spoločnosti. Dostal som sa pre pandémiu do zlej situácie a musel som si vybrať, čo zaplatím. Zaplatil som splátku hypotéky, ale splátku spotrebiteľského úveru som nemal z čoho zaplatiť. Povolí mi banka odklad splátok aj keď som v omeškaní so spotrebiteľským úverom?
Zákon myslí aj na takéto možnosti. Ak máte zaplatené splátky úveru na bývanie (hypotéka) a nezaplatené splátky spotrebiteľského úveru máte u iného veriteľa ako u vašej banky, banka Vám odklad splátok úveru na bývanie povolí až na 9 mesiacov od splatnosti splátky nasledujúcej po dni podania žiadosti. Ak je Vaša finančná situácia ovplyvnená pandémiou natoľko, že máte problém splácať spotrebiteľský úver, je vhodné požiadať aj o odklad jeho splácania. Ak ste v omeškaní len s poslednou splátkou, a jej splatnosť nebola neskôr ako 30 dní pred tým, ako podáte žiadosť o odklad splácania tohto spotrebiteľského úveru, veriteľ Vám povolí aj odklad tohto úveru až na 9 mesiacov.
Ak je veriteľom „nebankovka“, odklad môže byť 3 resp. 6 mesiacov. V prípade odkladu na 3 mesiace môžete tento pred jeho vypršaním predĺžiť o ďalšie maximálne 3 mesiace. To, že chcete odklad predĺžiť, musíte oznámiť veriteľovi pred uplynutím doby prvého odkladu oznámením, v ktorom uvediete číslo zmluvy a obdobie na aké chcete odklad predĺžiť (1 až 3 mesiace).
Mám u banky hypotéku a spotrebiteľský úver. Obidva som nemohol v marci splácať, lebo zamestnávateľ prerušil výrobu. Môžem požiadať o odklad splátok na tieto úvery?
Áno. Dlžník, teda klient banky alebo aj nebankového poskytovateľa úverov (nebankovka), môže požiadať o odklad splátok pre akýkoľvek úver a to aj viacerých úverov u toho istého veriteľa.
Ak ste v omeškaní so splácaním týchto úverov, je potrebné vedieť, kedy ste splátky nezaplatili. Zákon chráni dlžníka aj v prípade, ak negatívny dopad pandémie nastal ešte pred jeho dňom účinnosti (09. apríla 2020). Ak podáte žiadosť o odklad splátok viacerých úverov napríklad 15. apríla 2020, veriteľ bude posudzovať, či ste 30 dní pred podaním žiadosti neboli v omeškaní s ich splácaním, teda od 15. marca 2020. Ak ste mali poslednú splátku napr. 20. marca 2020 a túto nezaplatili, veriteľ Vám odklad povolí od dátumu splatnosti poslednej splátky, teda od 20. marca 2020.
Ak ste v omeškaní so splátkou pred 15. marca 2020 veriteľ nemusí, ale môže odklad splácania úveru povoliť.
Ak máte u jedného veriteľa viac úverov a aspoň jeden z nich ste nesplácali aj pred pandémiou, presnejšie boli ste v omeškaní so splátkou úveru aspoň vo výške 100,- EUR viac ako 30 dní pred 29. februárom 2020, veriteľ vám nemusí povoliť odklad splátok žiadneho z úverov. Vždy však platí, že odklad povoliť môže. Bude však skúmať, prečo ste boli v omeškaní pred 29. februárom 2020. Zákon totiž slúži na ochranu dlžníkov, ktorých negatívne zasiahla pandémia ochorenia COVID-19.
Dotkne sa odklad splátok negatívne môjho záznamu v úverovom registri?
Nie. Zákon síce nezbavuje veriteľa povinnosti poskytovať údaje do úverového registra, avšak odklad splátok podľa tohto zákona sa v každom prípade na účely úverového registra nesmie považovať za omeškanie splátky úveru.
Čo ak som banku už o odklad splácania úveru požiadal a tá mi ho schválila pred účinnosťou zákona o odklade splátok?
Ak ste už banku alebo „nebankovku“ o odklad splátok úveru požiadali a tá Vám ho aj povolila pred tým, ako nadobudol tento zákon, umožňujúci odklad splátok účinnosť (pred 9. aprílom 2020), môžete požiadať o odklad splátok úveru nanovo podľa tohto zákona. Platí pritom, že banka alebo nebankovka pôvodný odklad zruší a povolí nový odklad. Obdobie odkladu sa počíta od prvej splatnej splátky, ktorá bola odložená pôvodným odkladom.
Ak ste teda požiadali o odklad 10. marca 2020 a veriteľ Vám odklad povolil od splátky splatnej 20. marca 2020, môžete požiadať podľa tohto zákona o nový odklad, pričom veriteľ Vám odklad povolí s tým, že obdobie odkladu bude plynúť od pôvodného začiatku odkladu, teda od 20. marca 2020 na Vami stanovené obdobie, teda maximálne 9 mesiacov pre bankové úvery alebo maximálne 3 + 3 mesiace pre úvery poskytnuté "nebankovkami."
Koniec obsahu.
Nachádzate sa tu:
Pokračuj v menu alebo choď do inej sekcie.
Pokračovanie menu:
Pokračuj v čítaní alebo preskoč na menu. Ďalšie možnosti: Začiatok stránky; Zoznam sekcií; Vyhľadávanie; Pätičkové informácie.